Pinoy kids scoop up 69 medals in China math Olympiad

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Young Filipino elementary students recently bagged 69 medals in the 2015 China Primary Math Olympiad held in the capital city of Hangzhou in Zhejiang, China.

The Philippine delegation at the 2015 China Primary Math Olympiad. Photo credit: MTG
The Philippine delegation at the 2015 China Primary Math Olympiad. Photo credit: MTG

The Philippines placed second overall in the medal tally with 7 gold, 24 silver, and 38 bronze medals. China was first in the ranking followed by the Philippines, Hong Kong, Thailand, Taiwan and Macau.

?We congratulate our elementary students for their feat. We will continue our mission to train students for international math competitions,? said Dr. Simon Chua, president of the Mathematics Trainers Guild Philippines (MTG).

The Filipino medalists are:

First Place

1. Zoe Angeli Uy – St. Jude Catholic School
2. John Ezekiel Cabrera – Tuguegarao West Central School
3. Enrico Rolando Martinez – Xavier School
4. Andrey Clarice Gelogo – School of Saint Anthony of Quezon City
5. Rexza Mae Panaligan – Sta. Barbara Central Elementary School
6. Edrian Paul Liao – Centro De Cultura
7. Nathan Jeremy Ang – Lourdes School of Quezon City

Second Place

1.Juan Rafael Landicho – Stonyhurst Southville International School-Batangas
2. Daniel Yusuke Shimizu – Sacred Heart Ateneo de Cebu
3. Sean Kendrick Yeo – Pace Academy
4. Elden Riguel Tan – Meridian Systems Academy
5. Christian Joseph Bunyi – San Beda College-Alabang
6. Janna Michaella Oliva – Precious International School of Davao
7. Julienne Marielle Agustin – Merry Sunshine Montessori School
8. Marc Gabriel Yangson – Agusan del Sur Pilot Laboratory School
9. Leandro Martin Acla – Georgia International Academy
10. Nicole Christine Canas – Universidad de Sta. Isabel
11. Raya Colleen Chan – St. Paul College of Ilocos Sur
12. Jose Oliver Narvasa – Notre Dame of Greater Manila
13. Jose Raymundo Mayo II – St. Jude Catholic School
14. David Kyle Picart – Sunshine International School
15. Jedd Sebastian Abrigo – Notre Dame of Greater Manila
16. Kyla Andrea Adlaon – International School for Better Beginnings
17. Gabriel Cheo Carambas – Morning Star Montessori School
18. Marco Erano Dumale – De La Salle University Integrated School
19. Raldz Loren Jocson – Philippine Normal University-VCTL
20. Lloyd Andrei Corpuz – St. Paul College of Ilocos Sur
21. Roxanne Aimee Picart – Sunshine International School
22. Dallin Ivan Andrada – Vineyard Christian Academy
23. Sarah Beatrice Gingco – Colegio San Agustin-Binan
24. Marian Nicole Nogoy – St. Theresa?s College-Quezon City

Third Place

1. Allia Andreia Mauleon – Stonyhurst Southville International School-Batangas
2. Gia Cerise Sansaet – PAREF Woodrose School
3. Breanna Angela Josue – Dao Central School
4. Faye Angelie Cartagena – Maasin Central Elementary School
5. Sjev Kasz Zoie Taong – Tuguegarao East Central School
6. Patrick Louis Almoite – St. Paul College of Ilocos Sur
7. Sheena Dianne Bernardo – Sacred Heart School-Ateneo de Cebu
8. Laurence Matheo Federigan – Bethany Christian School
9. Jaden Coen Reyes – De La Salle Zobel School
10. Angelo Roxas – Mothergoose Special School System
11. Hubert Ellyson Olegario – Notre Dame of Greater Manila
12. Lance Gavin Pama – Hua Siong College of Iloilo
13. Aeron Zedrick Estrella – San Beda College-Alabang
14. Julline Grace Balinas – St. Scholastica?s Academy
15. Jaschia Digal – Bohol Wisdom School
16. Allen Prado – Mothergoose Special School System
17. Kyle Kristoffer Chan Huan – Chiang Kai Shek College
18. Jose Enrique Ramirez – Piamont Penafrancia Science Oriented School
19. Enrico Miguel Del Rosario – Assumption Iloilo
20. Derick Miguel Gullon – Colegio San Agustin-Binan
21. Celine Amanda Montales – Colegio San Agustin-Makati
22. Chryss Anika Bersabal – Colegio San Agustin-Makati
23. Bryan Paul Castro – Vineyard Christian Academy
24. Coleen Adrianne Panganiban – Divine Light Academy
25. Keaton Theodore Shih – Philippine Institute of Quezon City
26. John Regulus Michael Dipasupil – St. Bridget College
27. Mariel Tamaray – Colegio San Agustin-Binan
28. Angelo Josh Cuaresma – Pateros Catholic School
29. Kristen Pauline Gador – Midsayap Pilot Elementary School
30. Ryne Jethro Molina – St. Anthony?s College-Grade School
31. Kyla Ysabelle Palizada – Little Angel Study Center
32. Princesa Joel Yumol – Colegio San Agustin-Binan
33. Robin Spencer Wee- Zamboanga Chong Hua High School
34. Mikaela Ysabelle Mariano- Philippine Yuh Chiau School
35. Aaron Xavier Nobleza- Little Angel Study Center
36. Ivy Jane Escario – Mothergoose Special School System
37. Shoshannah Tiu – Makati Hope Christian School
38. Christian Andre Pitogo – Tuguegarao West Central School

Facebook Comments

Latest Posts

Archives